DENiZ

konya evden eve nakliyat

Konya evden eve nakliyat
0(534) 278 66 26

Konya evden eve nakliyat

Ahmet AKBAŞ

0(534) 278 66 26

Mor Şebekenin Kapasitesi 3 Kat Artıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Türkiye’de bir ilk olan Mor Şebeke uygulamasının mevcut kapasitesinin yaklaşık 3 katına çıkarılması için çalışmalara başladı. Yapılacak çalışma, daha fazla yeşil alan sulanması ve daha kaliteli atıksu geri kazanımı sağlanması noktasında büyük önem taşıyor.
Türkiye’de 6 ayrı su şebekesine sahip tek şehir olan Konya’da, Atıksu Arıtma Tesisinden elde edilen arıtılmış sulardan yeşil alanların sulandığı Mor Şebeke uygulaması mevcut kapasitesinin 3 katına çıkarılıyor. 2016 yılının sonunda “Mor Şebeke Kapasite Arttırma ve İyileştirme Projesi” ihalesini gerçekleştiren Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, bu kapsamda; mevcut sisteme ultrafiltrasyon, aktif karbon ilave ileri arıtım üniteleri ekleyecek. Tesisin, Aralık ayında yapımının tamamlanarak devreye alınması öngörülüyor. MOR ŞEBEKE TÜRKİYE’DE BİR İLK Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan ve dünya literatürüne giren Mor Şebeke uygulaması, temiz sudan tasarruf sağladığı için yeraltı su kaynakları açısından oldukça önemli. Mor Şebeke Tesisiyle, yaklaşık 3 milyon 216 bin metrekare yeşil alan sulaması gerçekleştiriliyor. 2016 yılı içerisinde ise yeşil alan sulaması için toplam 215 bin 232 metreküp arıtılmış su üretimi gerçekleştirildi. MOR ŞEBEKE UYGULAMASI NEDİR? Mor Şebeke uygulaması, Konya Kentsel Atıksu Arıtma Tesisinin çıkış sularının ileri arıtımından sonra, park, koruluk alan, refüj gibi yerlerin sulanması amacıyla 2010 yılında 2 metreküp/saat kapasiteli bir pilot tesis kurularak başladı. Pilot tesis işletme verilerinin değerlendirilmesi sonucunda; geri kazanılmış atıksuların yeniden kullanımı için 3 bin 600 metreküp/gün kapasiteli uygulama projesi yapıldı ve Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından hibe desteği sağlanılan tesisin yapımı gerçekleştirildi. Proje çerçevesinde; atıksu geri kazanım üniteleri, üçüncül arıtım sonrası geri kazanılmış atıksu deposu, pompa istasyonu, 24 kilometrelik yeni bir arıtılmış atıksu şebekesi (Mor Şebeke) ve yeşil alanlara damlama sulama sistemi inşa edildi. Böylelikle Mor Şebeke Atıksu Geri Kazanım Sistemi, ülkemizde projelendirilerek devreye alınan ilk atıksu geri kazanım sistemi olma özelliğini kazandı.

Seçme Haberler

Her Türlü Tehdide Karşı Dimdik Ayaktayız

Darbe girişimin ilk anından itibaren meydanlarda olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, demokrasi nöbetinin 9. gününde Konyalıları bu kutlu mücadelede gösterdikleri kararlılıktan dolayı tebrik etti. Başkan Akyürek, “Her türlü tehdide karşı halkımızla beraber dimdik ayaktayız” mesajı verdi. 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişi...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesaj yayımlayarak, tüm dünya çocuklarının bayramını kutladı.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı şöyle: “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 98’inci yıldönümünü...

Konya evden eve nakliyat

Ahmet AKBAŞ

0(534) 278 66 26

Konya evden eve nakliyat - Ahmet Akbaş

0(534) 278 66 26

Adres : Akıncılar mh.Yeni Sille cad. No:30 Selçuklu / KONYA

Konya evden eve nakliyat Çağrı Merkezimize 7/24 Ulaşabilirsiniz. 0 (534) 278 66 26 Eşyalarınızı uzman ekibimizle nakliyat işlemlerinizi güvenle yerine getirmekteyiz. konya nakliyat firmaları.