DENiZ

konya evden eve nakliyat

Konya evden eve nakliyat
0(534) 278 66 26

Konya evden eve nakliyat

Ahmet AKBAŞ

0(534) 278 66 26

Bir aile Konya Lale Bahçedeki bağ evlerine göçerken Aydoğdu da şimdiki tapu dairesinin yanından geçiyorlarmış. Adam at arabasını sürüyor, hanımı ile çocukları yürüyor zira at arabasında yük dolu. O zaman yani tapu dairesinin olduğu yolun iki tarafında da askeriye var. Askerler sabah talimindeler. Ama duvarın iç tarafındalar, sadece sesleri duyuluyor. Askeriyenin içinden bir ses duyulur sert bir komut "bölük dur". Kadıncağız hemen durur. Oğlu bakar, "niye durdun ana?" "Baban dur dedi ya oğlum" der, oğlan "ne babası ana, o askerlere dir gomutanları, babam değil" deyince kadın. "Vurgunu yiğin gelesice herif bende akıl mı godu bana höllük höllük diye diye". Meğer kadın biraz uzun ve kilolu imiş kocası her zaman çağırırken höllük dermiş.
_ Bir evde yeni evlenmiş gelin ile oğlanın yarıştırması (ardından söylenme) yapılıyor. Kaynana (oğlan anası) "aman bıktım valla şu gelinden, ha bir sabah da erken galk ta şu dişimi gırayım gız, alıştılar anam öğlene kadar yan gelip yatmaya, "bir tarla bostan yan gel yat Osman hisabı' ne olacak bunların hali gıız?"
Konyalı bir teyze otobüse binmiş yanında torunu. Önlerinde uzun saçlı bir genç birşeyler yiyor. Çocuk tutturmuş bende isterim, bana da al diye.Teyze öndekini dürtmüş."Age gızım şo piskividen bizim torunada vir.' Oğlan gülerek.'Teyze ben kız değilim.' diyince.Teyze "Ana gızım ben senin yini gelin olduğunu nerden bileceğdim".
Gerçektir: Konyalı bir teyze nefesi kuvvetli bir hocaya gider, içeri alınır ama içerisi kadınlarla doludur, otur sıranı bekle seni çağırırız derler. Otururken zaman geçsin diye kaçınılmaz olarak muhabbete katılır, diğerleri neden geldiğini sorarlar, cevap: "Ana, bizim oğlan sası gibi durur, ne dirlerse hee dir". Kadıncağız yeni evli oğlunun hanım köylü hale gelmesinden kuşkulanmış, kız tarafı çaktırmadan oğlanı okutturmuş mu acaba? diye hocaya bir baktırmaya gelmiş. Not: Bu Hoca ve kaynana konuları Konya'nın önemli bir gerçeğidir. Oğlan anası oğlunun evliliğinde kendisinin mutlak söz sahibi olmasını, gelinin pervane gibi ona hizmet etmesini ve saygı göstermesini ister. Bunu sağlamak için de elinden ne gelirse yapar.
Cumhuriyet sezonundan önce iki Konyalı muhabbet ediyorlar: - Ülen padişah ne yir? - Ne yiyecek soğanın cücüğünü yir. - Adam uzun yıllar sonra gurbetten evine döner, karısı karşılar ama çocuklar babaya yabancıdır, aldırmazlar, baba çocuklara sarılmak ister ama bakar ki ortada 3 çocuk var, halbuki giderken bu sayı ikiydi. Karısına sorar. -Gadın bu hazar Ayşe, bu da hazar Ahmet ağnadık, ya şorda yirde yoğurt yiyen güççük çocuk niyin nesi? -Hinci yoğurt yiyeni garıştırma.
İki Konyalı arkadaş Antalya'ya tatile giderken yolda bir anlaşma yaparlar. Düzgün konuşalım, ne yaparsak yapalım Konyalı olduğumuzu çaktırmıyalım diye. Neyse yol biter Antalya'ya gelirler. Ama hava o kadar sıcak ki ağızları kurur. Bir yerlerde oturup birer gazoz içmeye karar verirler. Neyse şöyle canlı bir mekan bulup otururlar. Biri diğerine der ki "Aman ortaaam siparişi virirken çok tikkat it "K' lere filan "G' dime.' Öteki hazırlanır ve garsona döner "Karson bey bize iki Kazoz' .
Gerçek bir olay: Yıllarca önce Konya'da "Havva Ana" denilen akli dengesi bozuk kimsesiz, garip bir kadın varmış. Çarşıda sağlı sollu dükkanların bulunduğu sokaklarda esnaf ve çocuklar onu "Havva Ana, vırrık" diyerek kızdırırlarmış. Bir gün Havva Ana bıkarak Konya'yı terk etmiş, nereye gittiğini kimse bilmemiş. Yıllar sonra Hava Ana Konya'ya tekrar dönmüş ama kimse onu tanımamış, unutmuş. Bunun üzerine Hava Ana çarşının ortasına durup kendi kendine bağırmış "Havva Ana Vırrık, Havva Ana Vırrık".
Bir Kütahyalı Konya'ya gelmiş, lokantada yemek yiyor. Bakmış yanıbaşındaki masada oturan ve şivesinden Konyalı olduğu anlaşılan kişi garsona; -«Age, bağa bi tirit vir» demiş. Tirit gelmiş, bol bol ekmekli, bol soğanlı, bol sulu, nefis, mis gibi kokuyor ama az etli. Kütahyalı yan gözle bizim Konyalı'yı süzerken, Gonya'lı hemşehrimiz garsonu tekrar çağırmış; -«Age accık da yağına ekmek viri vir» demiş. Garson ekmeği getirmiş, Bizim Gonyalı garsonun getirdiği ekmekle, tiridin içindeki ekmek parçalarını afiyetle yemiş. Kütahyalı hayran hayran seyretmiş. Gel zaman, git zaman yine O Kütahyalı vatandaş bir gün trende giderken kompartmanında tanışma faslı esnasında bir Konyalı'ya rastlamış ve yıllar sonra meşhur Konya seyahati aklına gelmiş ve hemen hayranlığını anlatmış. Konyalı bunun üzerine sormuş; -"Hele neyne hayran olduydun?" – "Ekmeği ekmeğinen yirsiniz, adına da tirit dirsiniz!"
Konyalı küçük Ahmete öğretmeni sıfır vermiş sözlü notu olarak coğrafyadan. Çocuk ne yapsın kurtarması lazım. "Öğretmenim bana bir daha soru sorun' demiş. Öğretmen "G harfi ile başlayan tüm illerimizi say bakalım' demiş. Çocuk başlamış "Giresun, Gaziantep, Gümüşhane, Gars, Gastamonu, Gayseri, Gırklareli, Gırşehir, Gocaeli, Gütahya, Gilis, Gonya, Garaman"

Seçme Haberler

Mesnevi Svahilice\'ye Çevrildi

Konya Büyükşehir Belediyesi, Hazreti Mevlânâ’nın eşsiz eseri Mesnevi’nin dünya dillerinde okunabilmesi için çeviri çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir, şimdi de Mesnevi’nin Doğu Afrika Müslümanlarının ortak dili Svahilice basımını yaptı.
Konya Büyükşehir Belediyesi, Mevlana Celaleddin Rumi’nin dünyaca tanınan eseri Mesnevi’yi Svahilice diline çevir...

Akıllı Şehirler Konya’da Toplandı

Akıllı Şehirler Konya’da Toplandı Konya Büyükşehir Belediyesi’nin komite başkanlığı yaptığı UCLG-MEWA bünyesinde gerçekleştirilen Akıllı Şehirler Komitesi’nin ilk toplantısı ve Wald Marka Şehirler Zirvesi tamamlandı. 11 ülkeden 330 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Konya Büyükşehir Belediyesi, Teknolojik Uygulamalar, Kent Bilg...

Konya evden eve nakliyat

Ahmet AKBAŞ

0(534) 278 66 26

Konya evden eve nakliyat - Ahmet Akbaş

0(534) 278 66 26

Adres : Akıncılar mh.Yeni Sille cad. No:30 Selçuklu / KONYA

Konya evden eve nakliyat Çağrı Merkezimize 7/24 Ulaşabilirsiniz. 0 (534) 278 66 26 Eşyalarınızı uzman ekibimizle nakliyat işlemlerinizi güvenle yerine getirmekteyiz. konya nakliyat firmaları.